Als kerk zijn we samen op missie om te evangeliseren voor Christus
Als christen ben je op missie in deze wereld. Je hebt een God-gegeven taak gekregen om Hem te eren, Zijn wil te doen. Dat vraagt iets van jou, maar ook zeker van ons als gemeente. We hebben het nodig om te zien wát Zijn wil is, wat ónze taak daarin is, zodat we die kunnen uitvoeren.
- In de eerste 2 delen van deze serie hebben we gezien dat we een God-gegeven identiteit hebben, die bepaalt wie we zijn en hoe ons gedrag hoort te zijn. In delen 3-4 hebben we Jezus als Hoofd en wij als lichaam gezien. En ook dat hoort ons gedrag te beïnvloeden.
o De komende 3 weken gaan we zien, dat we als kerk, als lichaam, een plek in deze wereld hebben gekregen van de Heere. Hij wil ons gebruiken tot Zijn eer, op een specifieke manier, met onze specifieke identiteit, onder Jezus’ leiding en in eenheid.
Als kerk zijn we samen op missie om te evangeliseren voor Christus
We zullen vanochtend naar Handelingen 14:21-23 kijken. We zullen hier zien wat de 3 taken zijn die Paulus en Barnabas voor zichzelf zagen. Deze 3 taken zijn voor de hele gemeente, waarbij God een unieke taak aan eenieder van ons gegeven heeft. We delen het op in de 3 taken, 1 per zondag.
Handelingen 14:21-23 “En nadat zij aan die stad het Evangelie verkondigd hadden en veel discipelen gemaakt hadden, keerden zij terug naar Lystre, Ikonium en Antiochië, en zij versterkten de zielen van de discipelen, spoorden hen aan in het geloof te blijven en zeiden dat wij door veel verdrukkingen in het Koninkrijk van God moeten ingaan. En toen zij in elke gemeente door het opsteken van de handen voor hen ouderlingen gekozen hadden en onder vasten gebeden hadden, droegen zij hen op aan de Heere, in Wie zij nu geloofden.”
- De “zij” is Paulus en Barnabas (v20), en we zien wat hun gewoonte was. We zien dat ze 3 belangrijke dingen deden: 1) Evangelisatie (v21), 2) discipelschap (v21), en 3) planten (v23). Dit zagen zij als cruciaal voor de gemeente, als noodzakelijk voor Gods kerk.
We zien hier een blauwdruk van wát de gemeente hoort te doen. De hóe is context en situatie afhankelijk, zal anders zijn per persoon en per situatie. Maar dit principe staat als een paal boven water, dit principe is wat de kerk hoort te doen. - God geeft ons hier mee waar onze aandacht naar uit hoort te gaan, waar onze activiteiten op gericht horen te zijn. We kunnen als kerk namelijk heel goed zijn in het ‘intern gezellig maken’ en toch missen wat onze missie hier op aarde is.
Mattheüs 28:19 “Ga dan heen, onderwijs al de volken, hen dopend in de Naam van de Vader en van de Zoon en van de Heilige Geest, hun lerend alles wat Ik u geboden heb, in acht te nemen.”
o We zijn op missie gestuurd door de Heere Jezus in Mattheüs 28:19. De apostelen zagen dit, door het hele boek Handelingen, als hun taak. En ze geven ons o.a. in Handelingen 14 mee hóe ze dat deden, welke hoofdtaken ze daarin zagen.
Door in te zoomen op deze 3 activiteiten, is mijn hoop en gebed het volgende: dat God aan je hart gaat trekken. Dat je gaat vóelen waar je hart sneller van gaat kloppen. En dat je je door de Heere aangespoord voelt om jouw taak op te pakken in dit geheel. - God heeft jou, een ieder van ons, een uniek pakket talenten gegeven. Talenten die Hij in wil zetten voor Zijn koninkrijk, tot Zijn eer. Talenten die ván Hem en vóór Hem zijn. Dat besef moet gaan landen in ons hart, zodat we actief zullen worden in het Hem dienen.
o Doordat we een nieuwe schepping zijn, doordat we Jezus als Hoofd hebben, doordat we één zijn als lichaam is dit allemaal mogelijk. Niemand hoeft het zélf of alleen te doen; God heeft ons alles gegeven dat nodig is om op missie te gaan.
1) Evangelisatie
Handelingen 14:21 “En nadat zij aan die stad het Evangelie verkondigd hadden en veel discipelen gemaakt hadden, keerden zij terug naar Lystre, Ikonium en Antiochië,”
Het eerste dat we Paulus en Barnabas zien doen, is het Evangelie verkondigen. Ze vertelden de mensen over Jezus, over Zijn liefde, Zijn offer, Zijn oordeel over zonde. Ze vertelden de mensen dat ze zondaars waren die redding nodig hadden, omdat ze anders hun eigen straf moesten dragen. - Ze hadden heel goed door dat dit de grote opdracht was die de kerk heeft. Het maken van discipelen, begint bij het feit dat mensen tot geloof moeten komen. Ieder mens heeft dit Evangelie nodig, heeft redding door geloof nodig. Zo belangrijk vonden zij het Evangelie.
Spurgeon: “Weet u, mijn beste onbekeerde toehoorder, wat Gods waardering voor het evangelie is? Weet u niet dat het vanaf alle eeuwigheid het voornaamste onderwerp van zijn gedachten en daden is geweest? Hij beschouwt het als het grootste van al zijn werken.”
Het Evangelie móet het startpunt zijn voor onze kerk, in alles, altijd. Het Evangelie is cruciaal en onmisbaar voor de kerk. Zonder het pure, ware Evangelie is er geen kerk. We hebben het Evangelie nodig voor onszelf, maar ook voor de ander. De hele wereld moet het Evangelie horen; want dat redt. - Dit Evangelie vertellen, was wat Paulus en Barnabas zagen als primaire taak in hun leven. Ze waren met van alles bezig, maar álles begon met het prediken van het Evangelie. Er was van alles dat God van hen vroeg, maar bovenaan hun lijst stond het prediken van het Evangelie.
Dit is iets dat door heel Paulus’ wezen zat. Overal waar hij kwam verkondigde hij het Evangelie. Hij deed dat met gevaar voor eigen leven, vol passie en naar iedereen die hij maar tegenkwam. Paulus had echt een hart voor het bereiken van de mensen. - Toen hij nét bekeerd was (Handelingen 9:29) verkondigde hij het Evangelie al. Hij ging naar de synagoge en andere plekken om het Evangelie te brengen. Zijn hele leven lang zag hij dit als zijn God-gegeven taak. Een taak die wij mét Paulus hebben.
a. Wat is het Evangelie?
Als christen hoort het Evangelie in ons hart te branden. Maar het is belangrijk om stil te staan bij wat het Evangelie daadwerkelijk is. Als dit nieuws zo belangrijk is, moeten we dit kunnen vertellen en uitleggen. Het liefst ook in een korte tijd. Kan jij in <1 minuut het Evangelie uitleggen? - Het is echt noodzakelijk dat wij wéten, écht weten wat het Evangelie is. Dit woord ‘Evangelie’ betekent ‘goed nieuws’; als dit nieuws zo goed is, moeten wij het kunnen uitleggen. Anders is het niet zo goed als we claimen.
1 Korinthe 15:1-6 “Verder maak ik u bekend, broeders, het Evangelie, dat ik u verkondigd heb, dat u ook aangenomen hebt, waarin u ook staat, waardoor u ook zalig wordt, als u eraan vasthoudt zoals ik het u verkondigd heb, tenzij dat u tevergeefs geloofd hebt. Want ik heb u ten eerste overgeleverd wat ik ook ontvangen heb, dat Christus gestorven is voor onze zonden, overeenkomstig de Schriften, en dat Hij begraven is, en dat Hij opgewekt is op de derde dag, overeenkomstig de Schriften, en dat Hij verschenen is aan Kefas, daarna aan de twaalf. Daarna is Hij verschenen aan meer dan vijfhonderd broeders tegelijk, van wie de meesten nu nog in leven zijn, maar sommigen ook zijn ontslapen.”
In het kort legt Paulus hier uit wat het Evangelie is. Het Evangelie maakt zalig (v2), het redt. Dat Evangelie is dat wij zondaren zijn, maar dat Jezus voor onze zonde gestorven is (v3). Jezus is begraven en weer opgestaan (v4); en dat alles “overeenkomstig de Schriften”. - Dit is de samenvatting van het Evangelie. De mens is een zondaar, zonde verdient eeuwige straf in de hel; Jezus droeg deze straf voor iedere zondaar. Hij biedt Zijn offer aan, wij mogen het in geloof aannemen. Jezus stierf, stond op en is teruggegaan naar de hemel. Dat is het Evangelie.
o Dit is het ontzettend goede nieuws dat ieder mens moet horen. Dit is het nieuws dat Paulus en Barnabas bléven verkondigen, hun hele leven lang. En dit nieuws horen wij ook elke dag aan onszelf en anderen te verkondigen.
Een kerk zonder Evangelie, is een kerk zonder Jezus. Alle delen van het Evangelie zijn belangrijk om te aanvaarden, waarbij de belangrijkste is dat Jezus het werk van vergeven en redden doet. Het Evangelie hangt niet af van hoe goed ik ben en wat ik kan; alles hangt af van wat Hij gedaan heeft. - Daar gaan we ook vaak de fout in als het om het Evangelie gaat. We beginnen met de zalige wetenschap dat Jezus het werk gedaan heeft en dat wij mogen rusten in Zijn werk. Maar, door de tijd heen gaan we steeds meer dingen zélf willen doen. En dat is een probleem.
o Zodra wij dingen zélf gaan doen, uit eigen kracht, leunen we niet meer op het Evangelie. Jezus’ werk is dan niet langer genoeg in ons hoofd; we moeten dingen weer verdienen bij God. En dat is niet het Evangelie.
Bij het pure Evangelie hebben wij God níks anders te bieden dan onszelf in onze zondige staat. We zijn hopeloos verloren zondaars. En dóór het Evangelie, beseffen we ons dat, willen we terugvallen op Jezus en vertrouwen we op Wie Hij is en wat Hij gedaan heeft. Er is niks afhankelijk van mij. - Hij redt, niet mijn beslissing om in Hem te geloven. Zijn offer redt, Zijn genade redt, Zijn liefde is wat redt. Hij biedt dat offer, die genade en liefde aan aan ieder mens. De keuze is aan hen om in Hem te geloven of niet.
Efeze 1:13 “In Hem bent ook u, nadat u het Woord van de waarheid, namelijk het Evangelie van uw zaligheid, gehoord hebt; in Hem bent u ook, toen u tot geloof kwam, verzegeld met de Heilige Geest van de belofte,”
Dit is de volgorde van redding: een mens is “In Hem”, gered, “nadat u het Woord van de waarheid, namelijk het Evangelie van uw zaligheid gehoord hebt”. We zijn “in Hem”, “toen u tot geloof kwam”; we zijn “verzegeld met de Heilige Geest van de belofte”. - Het Evangelie moet gehoord worden, het Woord van de waarheid. We moeten het Woord van God met mensen delen. Wat God over Zichzelf zegt, dat Hij heilig en perfect is. Wat God over ons zegt, dat we zondaren zijn, die straf verdienen voor onze zonde.
En als mensen dat hóren en geloven, zijn ze “verzegeld”, zijn ze “in Hem”, gered. Dát is wat het Evangelie is en doet. Gods goede nieuws maakt zalig (1 Korinthe 15), plaatst ons ín Jezus (Efeze 1). Daarom is het Evangelie zo belangrijk. Daarom moeten wij als kerk, jij, het Evangelie prediken.
b. Voor wie is het Evangelie?
Niemand ontgroeit het Evangelie. Er is geen christen die het Evangelie níet meer hoeft te horen. We hebben dit zélf elke dag nodig. Elke dag moet de wereld dit horen, elke zondag moet de kerk dit horen. Dit nieuws wordt nooit oud, is nooit een gepasseerd station. - Als het Evangelie je niks meer doet, zegt dat iets over jouw hart, niet het Evangelie. Gods Woord, inclusief Zijn Evangelie, is onveranderlijk. Het is en blijft goed, het is en blijft het nieuws dat ieder mens moet horen.
i. Voor jou
Predik het Evangelie naar je eigen hart. Richt je op Jezus, op Zijn werk, op hoe groot Zijn liefde voor jou is. Laat Zijn liefde jouw hart elke dag overtuigen. Hij laat zíen hoeveel Hij van jou houdt. Hij laat zien dat redding, Zijn acceptatie en liefde, niet van jou afhangen, maar juist van Hem. - Om te kunnen leven als een christen, heb jij het Evangelie nodig. Om Hem te kunnen dienen, heb jij het Evangelie nodig. Om een man of vrouw naar Zijn hart te zijn, heb je het Evangelie nodig. Het Evangelie is áltijd nodig.
- Om een partner in het huwelijk te zijn, ouder, werknemer, werkgever, etc. heb jij het Evangelie nodig. Waarom? Omdat God de standaard voor al ons handelen op heilig en perfect legt. En dat halen wij niet. Daarom falen we, en hebben we Jezus nodig.
Jij hebt het Evangelie elke dag nodig, in álles. Er is niks dat God van jou vraagt dat Hij wil dat je uit eigen kracht doet. Hij wil dat je ziet dat je ín, vóór en mét alles naar Hem kan rennen. Dát is het Evangelie; ik schiet tekort, U niet. Ik faal, U niet. Ik ben zondig, U perfect. En toch houdt U van mij.
ii. Voor de ander
Dit is het nieuws dat de hele wereld moet horen. Ieder mens moet horen dat ze een zondaren zijn, die redding nodig hebben. Ieder mens moet overtuigd worden door Jezus, om Hem te eren, om voor en door Hem te leven. Ieder mens heeft redding van de straf voor de zonde nodig. - Paulus en Barnabas verkondigden dit overal, de hele tijd. Ze zagen de schoonheid, de diepte, de noodzaak van het Evangelie. Daardoor wilden ze niks anders dan het Evangelie prediken, aan ieder mens, in elke stad.
Die drive, die passie, dat hart is niet uniek voor deze mannen. Dit is het hart van God. Hij wil niet dat enig mens verloren gaat (2 Petrus 3). Hij wil juist dat állen gered worden (1 Timotheüs 2). Dat moet ook ons hart zijn. Het hart dat alleen Hij in ons kan leggen. - Het is niet jouw last om de hele wereld dit te vertellen. Gods taak is om dit in jouw omgeving te doen, wat jouw omgeving ook is. Kinderen, buren, familie, vrienden, collega’s, etc. God heeft jou een zendingsveld gegeven; zielen die redding nodig hebben. Evangeliseer jij?
c. Predik het Evangelie
God heeft sommigen echt evangelisten gemaakt (Efeze 4). Mensen die een hart hebben voor het Evangelie, voor de ongelovigen. Ze kúnnen niet anders dan het Evangelie gaan verkondigen. Ze willen en gaan de straat op, gaan langs de deuren, zetten (digitale) campagnes op, etc. Dat is prachtig. - Ik weet zeker dat God ook hier, in CCH, mensen met dat hart heeft geplaatst. Gehoorzaam de taak die God jou gegeven heeft! Zet dingen op, ga op pad, neem broeders en zusters mee. Ik, wij (oudsten), zullen je hierin ondersteunen, aanmoedigen en helpen waar we kunnen.
- Dit is keihard nodig. De kerk hoort niet puur naar binnen gekeerd te zijn. We horen de balans te hebben tussen discipelschap (binnen) en evangelisatie (buiten). Die balans móet er zijn, anders zijn we te veel met de een of de ander bezig. En dat is ongezond.
Don Whitney: “Evangelisatie is het natuurlijke resultaat van christen zijn. We zouden allemaal in staat moeten zijn om te spreken over wat de Heer voor ons heeft gedaan en wat Hij voor ons betekent. Maar evangelisatie is ook een discipline, omdat we onszelf moeten trainen om actief betrokken te raken bij evangelisatie. We mogen niet enkel wachten tot er getuigenismogelijkheden ontstaan, maar moeten er bewust naar streven.”
Deze discipline moet groeien in ons, maar is ook iets waar we voor moeten leren kiezen. Het kan gewoon eng zijn om te evangeliseren, het kan moeilijk zijn en moeizaam gaan. En toch is het een taak die we van God Zelf hebben gekregen. Evangelisatie is nooit een optie in de Bijbel; het is een opdracht. - En dit is waar Evangelisatie iets voor ons allemaal wordt. Het is een discipline die we allemaal horen te hebben. God heeft ons allemaal een zendingsveld gegeven. We hebben allemaal nog-niet-gelovigen om ons heen.
o De vraag is vooral of we dat (willen) zien. De vraag is of ons hart uitgaat naar de zielen van mensen, naar de eeuwigheid van de mensen die we tegenkomen. Ons hart hoort te kloppen voor de dingen waar Gods hart voor klopt; Hij houdt van mensen.
1 Johannes 2:2 “En Hij is een verzoening voor onze zonden; en niet alleen voor de onze, maar ook voor de zonden van de hele wereld.”
Dit is goed nieuws, dit is nieuws dat ieder mens moet horen. Of jij nou een evangelist pur sang bent, of iemand die dit doodeng vindt; allemaal hebben we de Grote Opdracht. Dat betekent dat we het Evangelie hóren te brengen. - Zie jij jouw taak om dit aan de mensen in jouw directe omgeving te brengen? Zie jij dat God jou een uniek zendingsveld gegeven heeft? Met jouw unieke identiteit, wil Hij jou als individu gebruiken om mensen te bereiken met het Evangelie.
d. Wat is onze taak als gemeente?
Paulus pakte evangelisatie op mét Barnabas. Dit ‘samen’ is heel belangrijk, zeker als we denken over ´samen kerk zijn´. We zien in Handelingen 2 dat de gemeente samenkwam in de tempel en dat ze genade vonden bij het volk (v47). Ze zullen hier ook het Evangelie gedeeld hebben. - Jezus heeft ons allemáál discipelen gemaakt (Handelingen 1) en we hebben allemaal de opdracht om discipelen te maken van álle volken (Mattheüs 28). Doordat we deze taak allemaal hebben, is het belangrijk dat we ook sámen hier stappen in zetten.
Als kerk hebben we een taak in evangelisatie; wij mogen het faciliteren, wij mogen de plek zijn waar nog-niet-gelovigen mee naartoe genomen worden. Ook is dit de plek om bij te tanken ván evangelisatie, getuigenissen te delen óver evangelisatie en nieuwe gelovigen mee naartoe te nemen. - De beste manier van het ‘opstarten’ van evangelisatie, is als een individu dit opstart. Als kerk kunnen, en willen, we dit graag ondersteunen. We kunnen wachten tot er een ‘programma’ opgestart wordt door de leiders; een organisch begin werkt altijd het beste.
o Iemand met een hart voor evangelisatie die gewoon gaat. Iemand die simpelweg zelf naar hartje Nieuw-Vennep gaat en gaat evangeliseren. Diegene zal daar enthousiast over zijn, wat biddend ook weer anderen aantrekt. Dát is wat nodig is.
En als gemeente hebben we dan de collectieve taak om hier in gebed om heen te staan. We moeten hier ook tijd en energie in stoppen om te helpen. Misschien leidt God wel om een bepaalde bediening op te starten er doorheen. Maar het begint met iemand die simpelweg naar God luistert. - 1 iemand die een hart heeft voor de verlorenen en gewoon gaat beginnen. Dát heeft de kerk nodig, dat is het voorbeeld dat we nodig hebben. Die passie, die drive, dát is nodig om evangelisatie ook een kerk-breed iets te maken.
Klopt jouw hart voor de verlorenen? Ga evangeliseren. Praat over evangelisatie, over wat er goed én niet goed ging. Bid met elkaar voor de verlorenen, voor een hart voor evangelisatie. Wacht niet tot iemand anders het gaat doen, dóe het gewoon. En wij zullen ondersteunen, bidden en meedoen.
Het Evangelie is het hart van de kerk. Zonder het Evangelie ís er geen kerk. Als kerk zijn we samen op missie om te evangeliseren voor Christus; dit is de 1e van 3 taken die Hij ons gegeven heeft. Het gaat om zielen, om de eeuwigheid van mensen. Dit is niet een ‘extra last’, of ‘je moet meer’.
1) De eerste oproep is om te bidden. Bid voor je eigen hart, het hart van anderen in de gemeente. Dat God ons hart sneller laat kloppen naar Zijn wil. Híj moet duidelijk maken hóe jij hoort te evangeliseren; leg de vraag bij Hem.
2) Predik het Evangelie naar je eigen hart. Je bent een zondaar die dit Evangelie elke dag nodig hebt. Je schiet tekort en hebt Gods genade en liefde elke dag nodig. Ren dus naar Hem; ga niet zélf harder werken of dingen uit eigen kracht doen. Ren naar Jezus en Zijn offer.
3) Predik het Evangelie naar mensen om je heen. Jij hebt een uniek zendingsveld van God gekregen; gebruik dat, zet de tijd en energie die Hij geeft in om daar te evangeliseren. Thuis, op werk, school, online, supermarkt, etc.
4) Als God je zo leidt, start evangelisatie buiten de deur. Neem de gemeente daarin mee. Ook dit is een ‘samen-activiteit’; we hebben elkaar hierin nodig. De vijand wil dit niet, maar ga het doen als God jou dit opdraagt. Vertel het de leiders en we helpen je hoe we kunnen.
- Erken jij die missie? Doe jij mee in die missie?
Mattheüs 28:18-20 “En Jezus kwam naar hen toe, sprak met hen en zei: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Ga dan heen, onderwijs al de volken, hen dopend in de Naam van de Vader en van de Zoon en van de Heilige Geest, hun lerend alles wat Ik u geboden heb, in acht te nemen. En zie, Ik ben met u al de dagen, tot de voleinding van de wereld. Amen.”